O mnie

Strona główna     Galeria    Wydarzenia    Kontakt

 

   Nazywam się Anna Utko. Jestem modystką i projektantką. Tworzę niepowtarzalne nakrycia głowy oraz wyjątkowe suknie sceniczne, ślubne i wieczorowe oraz stroje teatralne. Jestem artystką-inżynierem.

   Ukończyłam studia na wydziale architektury PWr, a moja miłość do sztuki w połączeniu z rozwiniętym widzeniem przestrzennym i solidnymi podstawami konstrukcyjnymi zaowocowały sięgnięciem do krainy mody. W mojej pracy niewątpliwie pomocne jest zarówno zainteresowanie grafiką i malarstwem, ale też “architektoniczna” umiejętność tworzenia nowych przestrzeni bazujących na ludzkim ciele. Dzięki takiemu podejściu nie ograniczam się tylko do kreowania wizji, ale też samodzielnie je “materializuję”. Wszystkie umiejętności zarówno w projektowaniu jak i szyciu zdobywałam samodzielnie. Moje starania i wysiłek włożony w stworzenie gorsetów niejako od nowa, w ich konstrukcję, trwałość i ergonomię zyskały niewątpliwe uznanie wśród solistek operowych. Doceniły one nie tylko wizualny aspekt moich prac, ale też ich wygodę.

   Wśród moich klientek można wymienić takie artystki jak np. Aleksandra Buczek (Włochy), Renata Dobosz, Joanna Klisowska (Włochy), Anna Wilczyńska, Izabela Strzelecka, Agnieszka Drożdżewska, Agnieszka Rehlis, Katarzyna Grabosz (Niemcy). Przygotowywałam kostiumy dla wrocławskiej Akademii Muzycznej do spektakli dyplomowych “Koronacja Poppei” i “Paziowie Królowej Marysieńki” oraz dla niezależnej grupy teatralnej Pink Mama Theatre ze Szwajcarii.

   W roku 2016 zaczęłam się szkolić w zakresie modniarstwa (tworzenie kapeluszy oraz innych nakryć głowy). Jedną z moich nauczycielek została Monika Ciesiełkiewicz pracująca w atelier Philipa Treacy w Londynie.